POZOR: Na koučovacím výcviku AKOR® s akreditací MŠMT startujícím v září 2024 zbývají poslední 2 místa. Přihlaste se zde >

FacebookLinkedIn Instagram

Poznejte, v čem může být nápomocné NLP

Neurolingvistické programování (zkráceně NLP) pomáhá formovat naši cestu životem. Zjistěte, odkud NLP pochází a co všechno tato metoda dokáže. 

Co je NLP a odkud pochází

Každý z nás během svého života činí nesčetné množství rozhodnutí. A zatímco o některých dlouho přemýšlíme, některá naopak ani neregistrujeme. Dá se říct, že vědomě máme kontrolu zhruba nad 5 % věcí, které nás ovlivňují. A až 95 % toho, co ovlivňuje naše rozhodnutí, pochází ze sféry našeho nevědomí. Zjednodušeně lze říct, že NLP pomáhá efektivně formovat naši životní cestu způsobem, jakým chceme, aby se ubírala. 

Za vznikem NLP stojí Richard BandlerJohn Grinder, kteří tuto původně psychoterapeutickou metodu vyvinuli v 70. letech 20. století. Při své práci vycházeli zejména z kybernetiky, systémové teorie, jazykovědy, matematiky a systematické a ericsonovské terapie. Kromě toho pro ně bylo vodítkem soustavné pozorování práce různých odborníků a odbornic. 

V současné době jsou metody NLP velmi často propojovány s metodami koučinku. Tyto principy si při nejrůznějších výcvicích často osvojují manažeři, obchodníci, terapeuti a další profesionálové. 

Koučink a NLP jsou nástroje pro podporu osobního a profesionálního rozvoje a nenahrazují odborné psychologické poradenství nebo lékařskou péči.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak posílit svou psychickou odolnost

Uvědomte si, kam míří vaše pozornost

Pamatujte na to, že to, kam v životě směřujete svou pozornost, to posilujeme. Díky změně zaměření pozornosti dokážeme vytvořit mnohonásobnou změnu reality na mnoha úrovních. 

Každý z nás ale realitu vnímá jinak. Rozhodující je v tomto směru náš individuální filtr vnímání. Pokud je řeč o nějaké věci, dva jedinci na ni mohou pohlížet zcela odlišně. A náš postoj k realitě ovlivňuje nejen náš vnitřní svět, ale i ten vnější. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak se stát koučem a jak koučink správně vést

Základní předpoklady NLP

Pro neurolingvistické programování jsou charakteristické určité předpoklady. Následující výčet však neberte jako dogma, ale spíše jako rámcovou představu o tom, kde se tato metoda pohybuje. 

Naše mysl a tělo jsou propojené

Pokud se rozhodnete učinit změnu v jednom z těchto systémů, automaticky se promítne i do druhého systému. Pokud například vaši mysl zaplaví temné myšlenky, projeví se to ztuhnutím těla. Jakmile poté pomocí dechu uvolníte tělesné napětí, změníte tím i negativní proud vašeho myšlení.

Každý mozek je jedinečný

Na světe neexistují dva mozky, které by přemýšlely zcela totožně. Každý z nás proto svět vnímá naprosto subjektivně a každý z nás žije ve svém vlastním jedinečném modelu světa. 

Věřte v sebe sama

V každém okamžiku našeho života děláme to nejlepší možné rozhodnutí, jakého jsme v danou chvíli schopni. To, čeho dosáhneme, určuje to, v co věříme. Znamená to, že pokud si například myslíme, že jsme neschopní, budeme se tak automaticky i chovat. 

Špatné chování nedělá špatného člověka

Je třeba odhalit, proč se lidé chovají tak, jak se chovají. Díky tomu objevíme jejich skutečné potřeby a usnadníme naši komunikaci. Představte si například dítě, které vyrušuje při vyučování. Tímto způsobem může dávat najevo třeba to, že se mu doma dostává málo lásky a pochopení. 

Komunikace na prvním místě

Člověk nedokáže nekomunikovat. I když jen tak sedíte a nic neříkáte, stále se jedná o určitý způsob komunikace. Pokud máte pocit, že vás někdo nechápe a nerozumí vám, je třeba mu to sdělit. Nestačí pouze doufat, že na to ten druhý člověk přijde sám.

Zbavte se nepotřebného

Z pohledu NLP v rámci komunikace není třeba zjistit, kdo má pravdu. Lidé často říkají, že něco konkrétního dělají. Mnohdy se to však velmi liší od toho, co dělají ve skutečnosti. Pamatujte, že každý člověk má veškeré potřebné schopnosti a možnosti, aby se dokázal zbavit věcí, které jej nějakým způsobem limitují.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: 10 tipů, jak lépe zvládnout úzkost a strach

Buďte, kýmkoliv chcete 

Naše největší limity existují pouze v naší hlavě. Ať už máte kreativní, nebo obětní přístup k životu, jedná se pouze o otázku vaší osobní volby. Žádného člověka nevytváří jeho minulost, ale jeho odpověď na ni. 

Ovlivněte své emoce

Pokud vás přepadnou skleslé myšlenky, jen těžko budete moct druhé uklidnit a motivovat. Snažte se proto své problémy nefixovat a zbytečně je nezvětšovat. Pamatujte, že problémem je pouze to, co za problém označíme. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak se správně ptát při koučovacích rozhovorech?

Seznamte se s technikou kotvení

Jednou z jednoduchých technik neurolingvistického programování je takzvané kotvení. Slouží pro modelaci našich pocitů a jejich změnu. Jak na to?

1. Zamyslete se

Vyberte jeden zážitek ze svého života, při kterém jste se cítili přesně tak, jak se chcete cítit nyní. Vybavte si jej včetně těch nejmenších detailů. 

2. Vyberte místo na svém těle

Zvolte si jedno místo na těle, kterého se budete moct kdykoliv snadno dotknout. Může se jednat třeba o vaše levé ucho. Poté si určete jedno slovo, které bude v souladu s pocitem či stavem, který si kotvíte (například radost). 

3. Vraťte se k onomu pocitu

Ve své mysli se vraťte zpět do okamžiku z bodu jedna. Představujte si, jak vstupujete do svého tehdejšího těla a jak se cítíte stejně jako předtím. Svůj prožitek ještě zesilte. Svůj vnitřní obrázek učiňte větší, barevnější a intenzivnější. Jakmile dosáhnete maxima, řekněte vybrané slovo a dotkněte se na 5 sekund vybraného místa na vašem těle. Poté změňte polohu svého těla a věnujte se chvíli něčemu úplně odlišnému, aby došlo ke změně toku vašich myšlenek.

4. Vše zopakujte a otestujte

Celý výše popsaný postup několikrát zopakujte (alespoň pětkrát). Přesvědčte se, jestli technika zafungovala. Stiskněte vybrané místo na vašem těle a otestujte, zda cítíte požadované emoce. Techniku využijte kdykoliv, kdy to budete potřebovat. 

Zjistěte o NLP více

Chcete do tajů neurolingvistického programování proniknout více do hloubky? Nenechte si ujít koučovací výcvik s certifikací AKOR.

Sdílejte na sociálních sítích

UPOZORNĚNÍ: Obsah článků a použité koučovací techniky zde uvedené jsou určeny pro osobní a profesionální rozvoj a nemají za cíl nahrazovat odborné psychologické poradenství či psychiatrickou léčbu. V případě, že se setkáváte s vážnými psychologickými problémy nebo duševními poruchami, doporučujeme obrátit se na kvalifikovaného psychologa nebo psychiatra.

Tipy a rady do e-mailu

Upozorníme vás na nové články

Odesláním souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Zjistěte více >

© Markéta Hamrlová | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby