POZOR: Na koučovacím výcviku AKOR® s akreditací MŠMT startujícím v září 2024 zbývají poslední 2 místa. Přihlaste se zde >

FacebookLinkedIn Instagram

Jak posílit svou psychickou odolnost

Dnešní doba vyvíjí obrovský tlak na jednotlivce. Každý z nás je neustále vystavován novým a novým výzvám. Proto je třeba naučit se být flexibilní a kreativní, tedy posílit svou psychickou odolnost. Jak na to?

Co je psychická odolnost

Psychologové označují psychickou odolnost jako resilienci. A psychicky odolný člověk se označuje jako resilientní. Jestliže psychicky odolný člověk utrpí nějakou životní ránu, otřepe se a pokračuje dále. Postupem času si přitom uvědomuje, že díky této krizi je vyzrálejší. Jakmile totiž integrujeme životní zkušenosti do našeho života a poučíme se z nich, rosteme. Přirozeně dochází k posílení našeho charakteru a rozšíření obzorů

Je třeba si uvědomit, že životní pády potkávají každého z nás. Pamatujte však, že neúspěchem není samotný pád, ale spíše neschopnost se opět zvednout a pokračovat dále. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak se stát koučem/koučkou v roce 2022

Co je důležité pro psychickou odolnost

Světoznámí kouči Monika Gruhl a Hugo Körbächer vypracovali model psychické odolnosti, který v sobě zahrnuje tři základní životní postoje. Jedná se o schopnost přijímat, optimismus a orientaci na řešení.

S tím souvisí i čtveřice prospěšných aspektů chování, které jsou s těmito životními postoji ve vzájemném souladu. Jedná se o práci na vztazích, vědomé utváření budoucnosti, vlastní regulaci a převzetí zodpovědnosti za sebe samé. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK12 ověřených tipů na zlepšení prožívání svého života

Jak posílit svou psychickou odolnost

Psychickou odolnost lze trénovat a postupně zvyšovat. Pojďme si představit několik tipů, jak na to.

Pracujte na optimistickém postoji

Abyste dokázali lépe zvládat nepříznivé životní okolnosti, je třeba věřit v to, že tyto okolnosti opět pominou. Kromě toho je důležité také zaměřit svou pozornost na možnosti řešení nepříznivých událostí. Pokud si budete optimistický stav mysli navozovat co nejčastěji, stane se pro vás samozřejmější. 

Ale pozor. Pod optimistickým postojem si nepředstavujte přikrášlování existujícího stavu nebo zastírání skutečných problémů. Jedná se spíše o důvěru neztratit schopnost situaci zvládnout. A také to, že ji vlastními činy budete zlepšovat. 

Naučte se přijímat

Pro náš vnitřní klid je důležité přijmout a integrovat vše, co nám život přináší. A zároveň odlišit, co z toho můžeme a nemůžeme ovlivnit. Pokud nás potkají nečekané životní zvraty a události, mohou se v nás mnohdy chaoticky bouřit nejrůznější pocity. Pamatujte ale, že je velmi důležité tyto emoce prožít a připustit si je. 

Bolest a úzkost nám vždy pomáhá odhalit naši vnitřní zranitelnost a hranice. Abychom se mohli se ztrátou lépe vypořádat, je podstatné ji přijmout, zpracovat veškeré emoce a integrovat ji do života. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak se stát koučem a jak koučink správně vést

Zaměřte se na řešení

Čím více se budete nořit do problému, tím více jej budete fixovat v realitě. Pokud svoji mysl zaměříte na to, co nefunguje, budete tyto nefungující prvky posilovat. Naši kreativitu najít řešení mají tendenci zabíjet naše myšlenky na to, co všechno je na dané situaci špatně, úzkosti ze změn a omezující přesvědčení. 

A co tedy znamená být zaměřen na řešení? Znamená to překročit rámec svých dosud běžných reakcí a úvah. Rozšíření svého spektra pro řešení vede k tomu, že nám správné řešení často spadne rovnou do klína. 

Pamatujte také, že kreativity jsme schopni dosáhnout jen při uvolněné mysli. To znamená stav, kdy v našem těle nekoluje přemíra stresových hormonů. Pokud se totiž ocitneme ve stresu, často jako první ztrácíme právě schopnost kreativního myšlení. 

Vědomé utváření budoucnosti

Vše, co děláme, má vliv na naši budoucnost. Pokud aktivně pracujete na svých záměrech, utváříte vědomě vaši budoucnost. Čas od času je přitom na místě přehodnotit, zda to, co děláte, pro vás má stále smysl. Pokud nemáte jasno v tom, kam se chcete dostat, nemůžete mít jasno ani v tom, jaké důsledky budou mít vaše rozhodnutí. 

Myslete na své zdraví

Psychickou odolnost pomůže posilnit také zdravý přístup k sobě samým. Myslete proto na vyváženou stravu bez chemických látek a nadbytečného kalorického příjmu. Zaměřte se také na větší propojení se svým tělem, fyzičnem a přírodou. Často si také dopřejte meditaci a koncentrujte se na přítomný okamžik. V rámci tohoto cvičení cíleně vyvažujte a uvolňujte své myšlenky

Základem psychické rovnováhy je také fyzický pohyb a přítomnost přírody. Choďte proto často na procházky do lesa nebo se věnujte jinému pohybu ve venkovním prostředí. Pamatujte také na kvalitu spánku. Neubírejte si proto zbytečně čas na spánek a myslete na jeho důležitost. Pokud už dojde k tomu, že několik nocí po sobě budete spát méně, dejte si za cíl nespadnout do další kumulace vašeho stresu způsobené vědomím toho, jak škodlivé je spát jen málo. Místo toho své myšlenky raději otočte a čas noční bdělosti využijte jako čas navíc, ve kterém můžete například trénovat meditaci, na kterou jste dříve ve svém nadupaném programu nenašli prostor.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKDíky evoluci každý z nás podléhá manipulaci. Jak přesně?

Závěrem

Není v moci jedince ovládnout ani poznat plně realitu. Každý z nás je však schopen rozhodnout se o stanovení svých záměrů, směřování své pozornosti, posílení své kreativity a zvýšení své psychické odolnosti.

Součet zaměření pozornosti všech jednotlivců vytváří celkovou společenskou realitu. 

Chcete na svém osobním rozvoji pracovat ještě více? Vyberte si z mých prakticky zaměřených kurzů koučinku, které vás povedou k sebepoznání a díky kterým zlepšíte pocit své životní spokojenosti.

Dovoluji si upozornit, že obsah tohoto článku a použité koučovací techniky mají pouze informativní charakter, jsou určeny výhradně pro osobní a profesionální rozvoj a nemají za cíl nahrazovat odborné psychologické poradenství či psychiatrickou či jinou specializovanou léčbu. V případě, že se setkáváte s vážnými psychologickými problémy nebo duševními poruchami, doporučujeme obrátit se na kvalifikovaného psychologa nebo psychiatra. 

Sdílejte na sociálních sítích

UPOZORNĚNÍ: Obsah článků a použité koučovací techniky zde uvedené jsou určeny pro osobní a profesionální rozvoj a nemají za cíl nahrazovat odborné psychologické poradenství či psychiatrickou léčbu. V případě, že se setkáváte s vážnými psychologickými problémy nebo duševními poruchami, doporučujeme obrátit se na kvalifikovaného psychologa nebo psychiatra.

Tipy a rady do e-mailu

Upozorníme vás na nové články

Odesláním souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Zjistěte více >

© Markéta Hamrlová | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby