POZOR: Na koučovacím výcviku AKOR® s akreditací MŠMT startujícím v září 2024 zbývají poslední 2 místa. Přihlaste se zde >

FacebookLinkedIn Instagram

Jak poznat svůj osobní talent

Znáte svůj talent? Víte, v čem jste jedineční? Tento článek vám poskytne vodítko, jak můžete svůj osobní talent odhalit, a jak se učit s ním dále pracovat.

Dovoluji si upozornit, že cílem tohoto článku je poskytnout podporu a nástroje pro zlepšení kvality života a sebepoznání. Koučink je cenný nástroj pro osobní rozvoj a může pomoci zlepšit vnímání a zvládání vlastních emocí a situací, není však náhražkou odborného psychologického poradenství a diagnostiky či jakékoliv lékařské péče.

Znáte svůj talent?

Nejčastější odpověď na otázku směřující k popsání vlastních silných stránektalentu, kterou od lidí dostávám, je:

Mám talent na komplikace v životě… Mám talent na problémy… Nic mě nenapadá.

V tom lepším případě vypadá odpověď nějak takto:

To je velice těžké říct… No, jsem pečlivá. Teď si vlastně uvědomuji, že to není silná stránka ani talent, to je spíše špatná vlastnost…“.

Většina lidí v ČR patří mezi špičku v diagnostice toho:

Říct s hrdostí a současně s pokorou, co umím, co je můj talent, dokáže v tomto státě jen málokdo.

Jaký je váš potenciál?

Většina lidí investuje v dětství i dospělosti obrovské množství svého času do poznání toho, co jim nejde. Soustředí se na nefunkční a svou snahu zaměřují na zlepšení dovedností a schopností, které jim nejsou vlastní. Přešlapují na místě a často dělají věci, které jim nepřináší radost a naplnění.

Tímto zacílením zůstávají maximálně v pásu šedé zóny průměrnosti (ani spokojení – ani nespokojení, ani úspěšní – ani neúspěšní, ani naplnění – ani nenaplnění…).

Mnoho z nás prožilo svá školní léta v duchu hesla:

Tímto opakovaným chováním lze skvěle zakonzervovat vzorec nevybočování z řady. S tímto nastavením v dospělosti raději děláme to, co nás nenaplňuje, ale představuje vrabce v hrsti. To, co nám jde, bagatelizujeme a pokládáme za samozřejmost a naopak své nedostatky zveličujeme.

Místo toho, abychom uspěli ve sféře, kterou umíme skvěle a  dále ji posilovali, ubíjíme se tím, co ještě nezvládáme a často i nesnášíme a právě tomuto věnujeme nejvíce své pozornosti.

PAMATUJTE, ŽE jedinečným osobním talentem disponuje každý člověk. Každý člověk má svůj jedinečný potenciál.

Lidé, kteří odhalí svůj osobní talent (jedinečnost, silné stránky…) a založí svou životní cestu na jeho základech, mají ty nejlepší předpoklady pro dosažení úspěchu, lehkosti bytí, radosti a naplnění.

PAMATUJTE, ŽE mistrem se člověk nerodí, ale stává.

Jak zjistit, na co mám talent

Talent není věcí několika málo vyvolených. Mozart, Jágr, Einstein… se nenarodili jiní, než ostatní. Jejich výjimečnost spočívá v obrovském množství času, který investovali do plně koncentrované precizace dovednosti, která jim byla (je) vášní.

Šestiletý Mozart měl za sebou již cca 6000 hodin intenzivního cvičení se svým otcem (skvělým hudebním pedagogem).

Jaromír Jágr trénoval vždy mnohem více než jeho kamarádi.

Einstein stavěl už od svých raných dětských let fyzikální modely a mechanická zařízení, stejně jako jeho tatínek, protože toto bylo v jeho rodině standardem, a protože právě tuto činnost miloval nade vše.

Zapomeňme na mýtus o mimořádně nadaných dětech.

Správné otázky pro zkoumání vašeho osobního talentu jsou:

Dále si položte i tyto jednoduché otázky:

Pokud budete hledat osobní talent u svých dětí, zaměřte se na činnosti, u kterých ztrácejí pojem o čase. Co dokáže zažehnout jiskru velkého zájmu v jejich očích?

Pro rozvoj svého talentu je důležité pochytit a přijmout především tento základní postoj:

Neexistuje chyba, je jen zkušenost. Každá zkušenost nás posouvá dál.“.

Pomáhejte druhým najít jejich talent

Pokud chcete druhým pomáhat s hledáním jejich talentů, přihlaste se na tříměsíční výcvik KOUČ ROZVOJE OSOBNOSTI. Ten je plný:

Všechny poznatky získané na tomto kurzu budete moci předávat dál, a pomáhat tak rozvoji potenciálu svých podřízených, spolupracovníků, dětí…

PAMATUJTE, ŽE sebepoznání je ta nejcennější vědomost, kterou můžeme získat.

Sdílejte na sociálních sítích

UPOZORNĚNÍ: Obsah článků a použité koučovací techniky zde uvedené jsou určeny pro osobní a profesionální rozvoj a nemají za cíl nahrazovat odborné psychologické poradenství či psychiatrickou léčbu. V případě, že se setkáváte s vážnými psychologickými problémy nebo duševními poruchami, doporučujeme obrátit se na kvalifikovaného psychologa nebo psychiatra.

Tipy a rady do e-mailu

Upozorníme vás na nové články

Odesláním souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Zjistěte více >

© Markéta Hamrlová | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby