POZOR: Na koučovacím výcviku AKOR® startujícím v květnu 2025 zbývají POSLEDNÍ 3 místa. Přihlaste se zde >

FacebookLinkedIn Instagram

Jak zkrotit vnitřního kritika a proměnit ho v podpůrný hlas

Všimli jste si někdy, že v kritických chvílích býváme k sobě často přísnější než k ostatním? Ten vnitřní hlas, který nám šeptá „to nezvládneš“ nebo „nejsi dost dobrý“, může výrazně podkopávat naše sebevědomí. Přitom každý z nás má potenciál proměnit svého vnitřního kritika v laskavého a podporujícího kouče. Prvním krokem k této proměně je osvojení si několika základních technik. V následujícím článku vám ukážu, jak na to.

Co se vám honí hlavou ve stresové situaci?

Už se vám někdy stalo, že jste se ocitli ve stresující situaci a v hlavě se vám rozezněl vtíravý nepříjemný hlas: „Tohle nezvládneš…“ nebo „Když teď uděláš chybu, bude to pro Tebe strašný trapas…“? Právě toto je chvíle, kdy se nejčastěji ozývá náš vnitřní kritik – pomyslný velmi tvrdý komentátor. Ať už vás totálně zabrzdí před novou výzvou, anebo vám znepříjemní dny po drobném neúspěchu, vnitřní kritik umí vyvolat velmi nepříjemné pocity méněcennosti a zabránit tak jakékoliv změně a růstu.

Přitom zdravá sebereflexe je životně důležitá – díky ní zůstáváme pokorní a ochotní se učit z chyb. Problém však nastává ve chvíli, kdy vnitřní hlas nabude až extrémních rozměrů a přemění se v sebesabotáž.

V takových okamžicích můžeme přicházet o skvělé příležitosti či si sami bránit v dosažení cílů, po kterých toužíme. Zmapovat, kdy a kde se náš vnitřní kritik objevuje a změnit svůj vnitřní dialog, nám proto pomůže nejen posunout osobní hranice, ale také znovu objevit sebedůvěru a radost z nových začátků.

Tento článek se zaměřuje na to, jak rozpoznat okamžik, kdy se vnitřní kritik ozývá, a jak ho krok za krokem přetvářet v podporujícího kouče. Získáte zde konkrétní tipy, jak pracovat s náročnými myšlenkami, abyste se nestali vlastními nepřáteli a sebe-bořiči.

Někdy i nepatrná kapka všechno ZMĚNÍ.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Aktuální trendy v osobním rozvoji – Lesní terapie

Kdo je náš vnitřní kritik a odkud se bere?

Náš vnitřní kritik nepřichází z čista jasna. Formuje se postupně, už od útlého dětství, pod vlivem rodiny, učitelů, autorit či společenských norem. Vzpomínky na věty typu „Musíš být lepší než ostatní“, „Za každou chybu se platí“ nebo „Tohle bys už měl/a zvládnoutse pomalu ukládají v našem podvědomí a postupně se mění v přísný, mnohdy až neúprosný hlas. Ten se časem stává měřítkem, podle kterého sami sebe hodnotíme.

Zdravá sebekritika je přitom něco zcela jiného – vede k učení se z chyb, posunu, posiluje pokoru a nabízí cennou zpětnou vazbu. Pomáhá nám zjistit, kde máme rezervy, a vede nás k radosti z práce na sobě. Tohle je oblast, kde je zdravá míra sebekontroly rozhodně vítaná. Nicméně jakmile se hlas kritika přemění ve stále přítomný stín, který nám nedovolí vydechnout ani v situacích, kdy bychom se mohli radovat z úspěchů, začíná nás terorizovat.

Klíčové je rozlišit, kdy nám naše vnitřní hodnocení pomáhá k růstu a kdy už pod jeho tíhou ustupujeme do pozadí. Pokud začneme brát kritický hlas jako jediné a konečné měřítko našich schopností, snadno se ocitneme v pasti pochyb o vlastní hodnotě. 

Jak rozpoznat hlas vnitřního kritika?

Prvním krokem k proměně vnitřního kritika na našeho spojence je naučit se jej včas odhalit. Tenhle vnitřní hlas totiž často maskuje sám sebe jako „zdravou skepsi“ nebo „objektivní hodnocení situace“, zatímco ve skutečnosti může být jen přemrštěně tvrdý. Někdy k nám promlouvá slovy jako „nikdy“, „vždycky“, „musíš“, „nemůžeš“ nebo „nesmíš“. Jindy se ozve tišeji, v podobě pochybností či obav: „Co když se ztrapníš?“ nebo „Co když to vůbec nezvládneš?

Jak tedy poznat, že se jedná o destruktivní hlas vnitřního kritika?

Velmi užitečnou pomůckou je zastavit se v okamžiku, kdy se přistihneme, že vnitřně sami sebe „peskujeme“, a položit si pár kontrolních otázek. Například: „Řekl/a bych tohle svému nejlepšímu příteli? Přeháním? Beru v úvahu všechna fakta nebo se zaměřuji jen na to negativní?“ Pokud zjistíme, že jsme na sebe tvrdší než na kohokoliv jiného, kdo je v obdobné situaci, máme téměř 100% jistotu, že slyšíme hlas vnitřního kritika – nikoliv rozumnou sebereflexi.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak dosáhnout změny svých myšlenkových vzorců pomocí NLP

Kde leží hranice mezi zdravou sebereflexí a destruktivním kritickým hlasem?

Ne každá vnitřní kritika je špatná. Zdravá sebereflexe nám pomáhá vidět vlastní mezery, motivuje nás a vede k realistickému posouzení našich schopností či výkonu. Jejím cílem je posunout nás dál. Naopak destruktivní sebekritika neužívá fakta k hledání řešení, ale k neustálému útokuzpochybňování vlastní hodnoty.

Jak poznat rozdíl?

Zdravá sebereflexe je věcná a konstruktivní:

Destruktivní vnitřní kritik útočí a generalizuje:

Pokud se přistihnete, že vás sebemenší neúspěch nebo obava vtahuje do začarovaného kruhu negativního sebehodnocení, kde nepadají žádné návrhy na změnu či zlepšení, je to jasný signál, že váš vnitřní kritik převzal otěže. V takové chvíli je důležité zastavit se a uvědomit si, co se děje.

Techniky pro převádění kritického hlasu na podpůrného vnitřního kouče

Jakmile identifikujete negativní vlastnosti svého vnitřního kritika, můžete začít pracovat na jejich postupné změně. Níže jsou uvedeny některé ověřené techniky, které na jeho zvládnutí můžete nasadit:

Reframing (přeformulování)

Metoda „Přítel vs. vnitřní nepřítel“

Dialog s vnitřním kritikem

Kotvení

Nejdůležitější společné poselství všech těchto technik je následující: Váš vnitřní kritik se může stát užitečným zdrojem nápadů na zlepšení a sebereflexi, pokud mu nedovolíte převzít kontrolu a bránit vám v růstu. Místo boje s ním se naučte naslouchat jeho podnětům, oddělovat užitečnou zpětnou vazbu od nadbytečné sebekritiky a aktivně měnit negativní přesvědčení na podpůrná a posilující. Tímto způsobem se postupně vyvine váš nový spojenec – vnitřní kouč – podpůrný hlas, který vás bude motivovat k objevování nových možností namísto toho, aby vás zastrašoval představami o selhání.

Konkrétní příklady z praxe

Jedním ze způsobů, jak porozumět fungování vnitřního kritika, je podívat se na reálné životní příběhy z mé koučovací praxe. Následující tři příklady ukazují, že i silná a dlouhodobá sebekritika se může s časem proměnit v podporující sebereflexi.

Příklad 1: Petra, konzultantka v korporaci

Příklad 2: Lukáš, začínající podnikatel

Příklad 3: Lena, maminka na mateřské dovolené

Tyto příběhy ukazují, že proměna vnitřního kritika je především o vytrvalosti a schopnosti vědomě pracovat se svými myšlenkovými vzorci. S dostatečnou podporou a tréninkem jsme schopni obrátit i ten nejtvrdší hlas ve vnitřního kouče, který nám dává impuls k pozitivní změně, nikoliv důvod vzdát se.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: 14 tipů pro nalezení rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem

Jak udržovat zdravou komunikaci se sebou samými v dlouhodobém horizontu

Ve chvíli, kdy se vám podaří vnitřního kritika rozpoznat a částečně mu nastavit mantinely, přichází druhá – často mnohem náročnější – fáze: udržet nový přístup k sobě samýmkaždodenní realitě. Je totiž velmi snadné sklouznout zpět k negativnímu a přehnaně kritickému sebeshodnocení, pokud si nevytvoříte pevné opěrné body a podpůrné návyky.

Pravidelná reflexe

Vyhraďte si každý týden krátký čas – například půlhodinu v neděli – a zhodnoťte, co se vám podařilo a kdy jste zaslechli hlas vnitřního kritika, který vás nepříjemně a nekonstruktivně srážel. Pravidelná sebereflexe vám pomůže neztratit přehled o svém pokroku a lépe rozpoznat momenty, kdy byste mohli znovu sklouznout k přehnané sebekritice.

Vytvořte si návyky podporující zdravé sebevědomí

Krátká ranní meditace, vedení deníku vděčnosti nebo cvičení typu „Tři věci, které se mi dnes podařily“ mohou pomoci pozitivně nasměrovat myšlení a udržet kritický hlas v rozumných mezích.

Klíčem je pravidelnost – nové mentální vzorce se ukládají pomalu, a proto je třeba, je pevně zakotvit v každodenní rutině.

Dopřejte si podporu

Domluvte se s partnerem, kamarádem či kolegou, že si vyměníte zpětnou vazbu – někdy stačí pouhých pár slov od někoho, kdo nás zná, aby se naše sebepochyby rozplynuly.

Můžete využít služby profesionálů: koučů, terapeutů či podpůrných skupin.

Nastavte si realistická očekávání

Pokud jste léta sami sebe posuzovali tvrdě, je potřeba trpělivosti při učení se respektu k sobě. Zároveň se vyvarujte falešného perfekcionismu při snaze „být od teď už jen pozitivní“. Důležité je přijmout, že i občasný návrat starých vzorců (způsobů jednání a myšlení), není neúspěch, neboť i toto nedílně náleží k procesu změny.

Cílem je postupný posun směrem k laskavější komunikaci se sebou, ne dokonalost na povel.

Nezapomínejte na odměny a oslavy pokroku

I drobné úspěchy na cestě ke spřátelení se se svým vnitřním kritikem si zaslouží pozitivní pozornost. Udělejte si radost, když zvládnete něco, čeho jste se dříve báli. Uchovejte si vzpomínky na takové momenty (například formou krátké poznámky v mobilu), abyste se k nim mohli později vracet.

Klíčem k dlouhodobé udržitelnosti zdravé komunikace je neustálé připomínání si vlastní hodnoty, pravidelné zpracovávání pochybností a také dobrá dávka trpělivosti. Když se naučíte s vnitřním kritikem vyjednávat, brzy zjistíte, že i ten nejtvrdošíjnější hlas se může proměnit v konstruktivní sílu, která vám pomáhá uvědomovat si své hranice a vlastní cestu.

Závěrem: Proměňte kritika v cenného spojence

Náš vnitřní kritik může být po dlouhé roky překážkou, která nám brání růstu a vychutnávání si úspěchů. Přesto je to jen jedna ze složek, která patří k naší unikátní mysli a tu můžeme vědomě cíleně přetvářet tak, aby nám sloužila místo toho, aby nás srážela. Důležitým krokem je umět rozpoznat, kdy se tento hlas projevuje, pochopit, co nás učí, a nasměrovat ho na konstruktivní cestu. 

Nenechte se odradit tím, že tato změna vyžaduje čas a trpělivost. Přijetí zdravé sebereflexe je proces, jehož cílem není potlačit kritiku do ztracena, ale proměnit ji v rozumnou, podpůrnou sílu. Vykročení z cyklu sebesabotáže a dovolení si využívat svůj skutečný potenciál, nápady a lehkost bytí, nás odmění pocitem vnitřní síly a radostí z tvorby.

Máte-li chuť ponořit se do tématu o něco víc a naučit se otáčet pozornost od problémů směrem k jejich řešení, absolvujte Základní online kurz NLP a koučinku plný konkrétních technik a cvičení.

Chcete-li proniknout do principů změny úhlů pozornosti hlouběji a získat tak nástroje na práci nejen se sebou, ale i s jinými, přihlaste se do výcviku KOUČ/KOUČKA.

Použité zdroje

Sdílejte na sociálních sítích

UPOZORNĚNÍ: Obsah článků a použité koučovací techniky zde uvedené jsou určeny pro osobní a profesionální rozvoj a nemají za cíl nahrazovat odborné psychologické poradenství či psychiatrickou léčbu. V případě, že se setkáváte s vážnými psychologickými problémy nebo duševními poruchami, doporučujeme obrátit se na kvalifikovaného psychologa nebo psychiatra.

Tipy a rady do e-mailu

Upozorníme vás na nové články

Odesláním souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Zjistěte více >

© Markéta Hamrlová | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby