POZOR: Uvolnilo se 1 místo ve výcviku KOUČ ROZVOJE OSOBNOSTI je ve skupině startující v LISTOPADU 2023. Ve skupině startující v LEDNU 2024 zbývají poslední 2 volná místa. Přihlaste se ZDE:-) 

NOVINKA: Základní kurz NLP koučinku v ONLINE formě »

S jakými nejčastějšími tématy přicházejí lidé ke koučům v roce 2022

Zajímá vás, co přesně lidé s koučem řeší? V tomto článku vám zjednodušeně popíšu, s jakými tématy lidé ke koučům nejčastěji přichází v roce 2022.

Úzkost a strach

Úzkost je zcela přirozenou reakcí našeho organismu na situaci, kterou člověk vyhodnotí jako ohrožení. Přičemž nezáleží na tom, zda toto ohrožení vyvolá nějaký fyzický faktor nebo jen pouhá myšlenka. Ve společnosti je přitom zvýšeně úzkostných kolem 20 % jedinců. Proto není divu, že se s touto skutečností často obrací právě na kouče a koučky.

Jak si poradit se strachem a úzkostí

Se strachem a úzkostí si lze poradit různými způsoby. V případě chronické úzkosti se například obecně doporučuje udělat přesný opak toho, co vám radí vaše mysl. To znamená, že pokud budete chtít jen zalézt do postele a schovat se, raději se zvedněte a vyrazte například na procházku. Jakmile změníte polohu svého těla a zaměstnáte svoji mysl, zjistíte, že se cítíte mnohem lépe.

Na pomoc také můžete zapojit blízkost přírody. Nezapomeňte, že se v našem těle nachází stejný mozek, jako byl v těle pračlověka. A takový pračlověk byl zvyklý strávit celé dny chůzí v obklopení přírody. Naše tělo zkrátka a jednoduše není uzpůsobeno k celodennímu sezení u počítače.

Se strachem a úzkostí dokáže pomoct také přítomnost našich blízkých a celkově doteky. Dopřejte si proto čas od času masáž.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak zlepšit svůj partnerský vztah

Problémy ve vztazích

Dalším velkým tématem jsou problémy ve vztazích, přičemž řeč není jen o těch milostných, ale obecně o všech. Pokud nás mezilidské vztahy neuspokojují, inklinuje současná doba k tendenci je bořit při jakémkoliv náznaku problému. V případě nesrovnalostí také nemáme příliš ochoty do kvality vztahů investovat energii. V podstatě očekáváme, že se ti druzí změní tak, aby to odpovídalo našim představám. Ale to se samozřejmě nestane.

Jak si poradit s problémy ve vztazích

Ctěte jednoduché pravidlo. Pokud nechcete, aby vám něco dělal někdo jiný, nedělejte to ani vy jemu. Pamatujte na to, že každý z nás přemýšlí svým unikátním způsobem. A že nedokážeme číst myšlenky nikoho jiného. Pokud něco chcete, je třeba si o to říct. Ale i když si o to řekneme, nemusíme to dostat.

Na každém vztahu je třeba cíleně pracovat. Spokojené mezilidské vztahy rozhodně nevznikají automaticky. Pamatujte také na to, že za všechno v životě platíte určitou cenu. Tuto cenu je přitom třeba znát a být si jí za všech okolností vědomi.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK12 ověřených tipů na zlepšení prožívání svého života

Hledání směru

Každý z nás si vytváří svou vlastní životní realitu, kterou pomocí našich postojů ovlivňujeme. Svůj směr si přitom můžeme zvolit kdykoliv v průběhu našeho života. Dopřejte si proto čas od času možnost se zastavit a zamyslet se, kam aktuálně směřujete. Čeho chcete docílit? Co je pro vás v tuto chvíli důležité?

Rozvoj projektů

Lidé se na kouče obrací i tehdy, když potřebují nasměrovat ohledně rozvoje svých vlastních projektů. Pokud se přestaneme soustředit na přítomný okamžik a pustíme se do neproduktivních úvah, co by kdyby, budeme se okrádat o svůj životní čas. To, na co ve svém životě směřujete pozornost, to posilujete. Pokud se proto selektivně zaměříte na problém týkající se například právě vašeho projektu, budete tento problém ještě více zveličovat.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak se stát koučem a jak koučink správně vést

Sebevědomí

Sebevědomí může úzce souviset s naší fyzickou i psychickou kondicí. Tělo je naším domovem a věrně nás doprovází po celý náš život. Proto je třeba se o něj adekvátně starat. Tělo totiž bude prospívat tak dobře, jak dobře se o něj budeme starat.

Pokud nás něco začne bolet, zamyslete se nad tím, co vám tímto způsobem tělo chce říct. Stejně tak se naučte čistit si aspoň jednou denně hlavu. To znamená, že si chvíli dopřejete jen tak být. Snažte se více existovat v přítomném okamžiku a naučte se nebýt neustále online. Pokud se budete dobře cítit ve svém vlastním těle, projeví se to i ve vašem sebevědomí.

Krize

Taková krize se může týkat prakticky čehokoliv. Pravdou přitom zůstává, že k úspěšnému zvládnutí krize jsou pro člověka důležité jeho zkušenosti z předchozích krizí.

Co to v podstatě znamená? Že pokud člověk dokázal dobře obstát v krizové situaci v minulosti, dokáže se tím spíše na sebe a své vnitřní zdroje spolehnout i při následující krizi. Pokud si ale s sebou nese vzpomínky na prohru, bezmoc a beznaděj, bude se to promítat i do jeho vnímání současné krize.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKDíky evoluci každý z nás podléhá manipulaci. Jak přesně?

Staňte se koučem osobního rozvoje

Láká vás kariéra koučů a kouček osobního rozvoje? Přihlaste na komplexní startovací výcvik, díky kterému si prakticky osvojíte velké množství metod.

Upozornění na nové články do e-mailu

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články na webech MarketaHamrlova.cz a Akor.cz a nové termíny kurzů po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

© Markéta Hamrlová | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby