POZOR: Na koučovacím výcviku AKOR® s akreditací MŠMT startujícím v září 2024 zbývají poslední 2 místa. Přihlaste se zde >

FacebookLinkedIn Instagram

Jak se stát koučem/koučkou v roce 2022

Přemýšlíte nad tím, že se pustíte do vykonávání profese kouče? Přečtěte si, proč se (ne)vyplatí dělat kouče v roce 2022 a co přesně je k této profesi potřeba. 

Proč dělat kouče v roce 2022

V roce 2022 je patrný větší tlak trhu a veřejnosti na vyšší kvalitu a profesionalitu. Lidé chtějí čím dál více využívat profesionálních služeb a právě za ně jsou ochotni si připlatit. Ostatně v poslední době bylo možné si všimnout velkého množství kritických hlasů a mediálních kauz, které se týkaly případů pseudokoučů a nejrůznějších ezo guru s pochybnou kvalitou služeb.

Podle mého názoru se přitom tato problematika bude dále vyostřovat a to může vyústit až v situaci, že provádění profese kouče bude nějakým způsobem regulováno ze strany státu. Možná se časem dočkáme například toho, že pro podnikání v oblasti koučinku bude potřeba vázaná živnost, nikoliv volná jako dosud.

V současné době se také setkáváme se silně vyhrocenou polarizací názorů ve společnosti. Někteří tvrdí, že je koučink skvělý a že jim v životě obrovskou mírou pomáhá. A jiní se naopak uchylují k tvrzení, že je koučink nesmysl. To však často bývá deformováno právě neznalostí toho, co vlastně koučink je a není. Ne každý si pod tímto slovem představí přesně to, co tato disciplína nabízí.

S tím souvisí především fakt, že kvalita a profesionalizace je zatím přehlušována agresivitou nejrůznějších silně manipulativních marketingových strategií. A to především influencerů a influencerek, kteří se zjednodušeně nazývají jako koučové a koučky, ačkoliv jejich činnost nemá s koučinkem fakticky nic společného.

Rok 2022 přináší obrovský nárust poptávky po službách koučů a kouček.

Tato profese se neustále velmi dynamicky rozvíjí. V současné době dochází například k vytváření mnoha nových specifických nástrojů, podpůrných projektů i zajímavých aplikací určených přímo pro kouče a koučky.

Z praxe mé i dalších koučů a kouček vyplývá, že lidé u koučů a kouček řeší zejména tato témata:

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKS jakými nejčastějšími tématy přicházejí lidé ke koučům v roce 2022

Závěrem je třeba zmínit, že v oboru čím dál více platí, že uspěje ten, kdo se řídí zákonem profesionality a trvalé udržitelnosti. To mimo jiné znamená důležitost se neustále vzdělávat. A i po absolvování výcviků se zaměřit na návaznost profesionální přípravy. Nezapomínejte proto na zakomponování tréninků, supervizí a dalšího vzdělávání do své následné praxe.

Jakou živnost si založit

Pokud chcete jako kouč v České republice podnikat, je třeba získat živnostenské oprávnění pro volnou živnost. Zákon dále předpokládá, že v této oblasti disponujete relevantními znalostmi. Ctěte hranice metodiky. Mějte na paměti, že koučink je nástroj pro podporu osobního a profesionálního rozvoje a nenahrazuje odborné psychologické poradenství nebo lékařskou péči. 

Je třeba nějaká akreditace?

Abyste mohli vykonávat povolání kouče, není třeba získat žádnou speciální akreditaci. Na druhou stranu vám získané akreditace mohou pomoci z marketingového hlediska. A to zejména v případě, že se ve své praxi chcete orientovat na korporátní klientelu.

Nejčastěji zmiňovanou akreditací je v tomto směru mezinárodní akreditace ICF. Podle mé profesní zkušenosti je však pro osobní nekorporátní klientelu v ČR mnohem uchopitelnější a na trhu rozpoznatelnější akreditace MŠMT.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak se stát koučem a jak koučink správně vést

Je koučů hodně, nebo málo?

Mnoho lidí od vykonávání profese kouče odrazuje skutečnost, že je podle jejich názoru koučů a kouček už hodně. A že současný trh další kouče a koučky nepotřebuje. Já si ale myslím pravý opak.

Současná doba rozhodně profesi koučů a kouček nahrává. A podle mého názoru bude tato potřeba v budoucnosti významně narůstat.

Jak s osobním koučinkem začít

Pokud se rozhodnete pro vykonávání profese kouče, je na místě si ze všeho nejdříve vybrat kvalitní kurz nebo výcvik, který vás naučí koučovat. V ideálním případě by tento kurz měl být zaměřen hlavně na praktické využití získaných dovedností.

Své dovednosti přitom postupně skládejte jako puzzle. Nejprve se můžete zúčastnit krátkodobého kurzu, kde si osvojíte základní znalosti. Zde si otestujete, zda vám koučink stále dává smysl, nebo to není nic pro vás. A následně si díky získanému know-how můžete obstarat první klientelu pro trénink a vše následně dále rozvíjet a prohlubovat.

Zpočátku se klidně zaměřte na své přátele, spolužáky a jejich blízké okolí a nabídněte jim své služby. Důležité je začít nabyté dovednosti okamžitě uplatňovat v praxi a zbytečně nečekat na další AŽ nebo POTOM.

Uvědomte si, že nikdy nebudete dokonalí už od startu a vždy bude co zlepšovat. Je ale na místě pustit se do práce co nejdříve a postupně se zlepšovat. Zdokonalujte se v dovednostech aktivního naslouchání, kladení otevřených otázek a nemanipulativního marketingu. Své služby se učte v pozitivním slova smyslu umět nabízet.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak se správně ptát při koučovacích rozhovorech?

Přihlaste se na můj kurz koučinku

Udělejte první krok a přihlaste se na některý z mých kurzů koučinku s robustním systémem následné podpory a propracovaného tréninku. V rámci nich vám pomůžu se na vaši budoucí kariéru připravit.

Sdílejte na sociálních sítích

UPOZORNĚNÍ: Obsah článků a použité koučovací techniky zde uvedené jsou určeny pro osobní a profesionální rozvoj a nemají za cíl nahrazovat odborné psychologické poradenství či psychiatrickou léčbu. V případě, že se setkáváte s vážnými psychologickými problémy nebo duševními poruchami, doporučujeme obrátit se na kvalifikovaného psychologa nebo psychiatra.

Tipy a rady do e-mailu

Upozorníme vás na nové články

Odesláním souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Zjistěte více >

© Markéta Hamrlová | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby