POZOR: Uvolnila se 2 místa ve výcviku NLP KOUČ se startem již v ZÁŘÍ 2022. Přihlaste se zde: NLP KOUČ

NOVINKA: Základní kurz NLP koučinku v ONLINE formě »

Víte, jak se stát koučem s úspěšnou koučovací praxí?

Chtěli byste se stát koučem? A přemýšlíte, co je k takovému povolání potřeba? Přečtěte si praktické tipy, které vám pomohou vést úspěšnou koučovací praxi.

V čem koučink spočívá

Obzvláště v posledních letech se termín koučink dostává do popředí zájmů mnoha lidí. Přeci jenom současná moderní doba si žádá zvýšené nároky na každého z nás. Zároveň však kvůli tomuto tlaku toužíme rovněž po klidu a vyrovnanosti.

A právě v takové chvíli na scénu přicházejí profesionální koučové, kteří zprostředkovávají cestu vedoucí k úspěchu. A to při respektování rovnováhy jak v osobním, tak i profesním životě.

K čemu koučink slouží

Pro oblast koučinku je charakteristických hned několik principů. A to například:

  • Koučink se zaměřuje na budoucnost a problémy nehledá v minulosti.
  • Koučink má za úkol vést člověka k plnému využití jeho potenciálu.
  • Koučové svým klientům pokládají cílené otázky, které je nutí přemýšlet jiným způsobem. Posouvají tak jejich hranice, odstraňují bariéry i negativní postoje.
  • Koučink odstraňuje velmi častý obětní princip. Pomáhá vést člověka k plné odpovědnosti za své činy.
  • V rámci koučinku nikdo nepátrá po tom, proč něco nejde. Cílem je nalezení konstruktivního řešení pro daný problém.

Kouč přitom může působit v různých sférách. V současné době se můžeme setkat například s výkonnostními kouči, sportovními kouči nebo třeba kouči osobního rozvoje. Každý z těchto koučů se tak specializuje na trochu jinou oblast, princip však stále zůstává stejný.

Jak se stát koučem aneb co říká zákon

Pokud se rozhodnete v České republice jako kouč podnikat, je třeba zajistit si živnostenské oprávnění pro volnou živnost. Konkrétně se jedná o kategorii činnosti nesoucí označení jako poradenská činnost.

V 5 občanského zákoníku se říká:„…kdo se veřejně nebo ve styku s jinou osobou přihlásí k odbornému výkonu jako příslušník určitého povolání nebo stavu, dává tím najevo, že je schopen jednat se znalostí a pečlivostí, která je s jeho povoláním nebo stavem spojena. Jedná-li bez této odborné péče, jde to k jeho tíži…“. Jinými slovy řečeno – k tomu, abyste mohli začít oficiálně působit jako kouč či koučka (ale platí to např. i pro poskytování poradenství v oblasti osobního rozvoje), potřebujete získat relevantní znalosti.

Pro výkon tohoto povolání však není stanovena povinnost žádné konkrétní či jednoznačně stanovené akreditace.

Mezi nejrespektovanější akreditace zde patří mezinárodní akreditace ICF.

TIP: Mnou pořádané kurzy Kouč, Kouč rozvoje osobnosti a NLP kouč jsou silně orientovány na praxi a trénink. Svým obsahem a poskytnutým know how rámec běžných koučovacích výcviků přesahují. Všechny tři kurzy jsou akreditovány Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR jako rekvalifikace k profesi KOUČ a dále jsou zastřešeny systém AKOR®.

Budujte svoji kariéru pomalu ale jistě

Dobrým koučem se člověk nikdy nenarodí. Potřebné znalosti získává až v průběhu let nabýváním zkušeností. Z tohoto důvodu lze doporučit, abyste nejprve absolvovali kvalitní a profesionálně vedený koučovací kurz založený na efektivním tréninku. Právě praktické dovednosti vám dle mého názoru dají mnohem více než nicneříkající teorie v rámci mnohých výukových programů.

5 tipů pro úspěšnou koučovací praxi

Své dovednosti budujte postupně jako třeba schody. Já osobně vám mohu doporučit podniknout následujících pět kroků:

  1. Absolvujte profesionálně vedený koučovací kurz. Poznáte na něm, zda vám koučink dává smysl a symbolizuje tak tu pravou cestu právě pro vás.
  2. Prostřednictvím získaného know how si vytvořte první klientelu a vydělejte si tak na další výcvik.
  3. Své vzdělání a nabyté znalosti neustále rozšiřujte, abyste nezůstali na místě. Přizpůsobte se přitom svému zaměření a potřebám.
  4. Sami na sobě koučink aplikujte. Poznáte tak jeho sílu. A styl práce si otestujte i u jiných koučů a kouček.
  5. Nejcennější informace pro vás představují ty, které vám předá profesionální kouč. Takový, který se koučinkem reálně živí.

Koučové jsou neustále potřeba

Možná si při budování koučovací praxe setkáte s názorem, že to nemá smysl. Někteří lidé vám mohou tvrdit, že je to zbytečné a že takových koučů je již dnes mnoho. A že se takovou prací uživit nedá. Pravdou ovšem zůstává, že moje zkušenost je jiná. Myslím si totiž, že dnešní doba potřebuje kouče více než kdy předtím. A že tato potřeba bude postupem času neustále narůstat.

Je však třeba společně se zdokonalováním v oblasti koučinku nezapomínat ani na oblast marketingu a podpory prodeje. Nemá smysl na začátku všeho investovat velké částky do množství certifikátů a nejstylověji vybavených kanceláří. Koučink totiž nejlépe prodává osobní doporučení spokojeného klienta. A na to je proto třeba zaměřit svoji pozornost.

Staňte se koučem i vy

Zaujala vás práce kouče a rádi byste se v této oblasti angažovali? Zúčastněte se mého praktického startovacího kurzu Kouč rozvoje osobnosti, který vám pomůže se na vaši kariéru připravit.

Chcete získat to nejlepší a nejefektivnější ze současné NLP a koučovací metodiky? Zúčastněte se mého exkluzivního kurzu NLP kouč a naučte se metodiku, kterou v ČR skutečně ovládá jen málokdo.

Zjistěte o těchto kurzech více

Upozornění na nové články do e-mailu

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články na webech MarketaHamrlova.cz a Akor.cz a nové termíny kurzů po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

© Markéta Hamrlová | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby