POZOR: Historicky poslední možnost užít si výcvik KOUČ ROZVOJE OSOBNOSTI ve stávající podobě (plný technik NLP) a ceně ve skupině startující již v BŘEZNU 2024 (aktuálně zbývají 3 místa). Přihlaste se ZDE:-) 

NOVINKA: Základní kurz NLP koučinku v ONLINE formě »

Jak se stát koučem či koučkou

Zvažujete, že se stanete koučem (koučkou)? Láká vás tato profese a nevíte, co potřebujete k tomu, abyste ji mohli začít vykonávat. Zde najdete odpoveď.

Zákonné požadavky

§ 5 občanského zákoníku nám říká:

…kdo se veřejně nebo ve styku s jinou osobou přihlásí k odbornému výkonu jako příslušník určitého povolání nebo stavu, dává tím najevo, že je schopen jednat se znalostí a pečlivostí, která je s jeho povoláním nebo stavem spojena. Jedná-li bez této odborné péče, jde to k jeho tíži…“

Jinými slovy řečeno: k tomu, abyste mohli začít oficiálně působit jako kouč či koučka (ale platí to např. i pro poskytování poradenství v oblasti osobního rozvoje), potřebujete především získat relevantní znalosti.

Pokud chcete v ČR jako kouč (koučka) podnikat, potřebujete dále živnostenský list pro volnou živnost.

Akreditace

K výkonu tohoto povolání není vyžadována žádná specifická akreditace (i když různé akreditační společnosti často rády uvádějí opak).

Akreditace vám však mohou výrazně pomoci z marketingového hlediska, zejména pokud se chcete orientovat na korporátní klientelu. V této souvislosti patří mezi nejčastěji zmiňované mezinárodní akreditace ICF.

Mnou pořádané kurzy Kouč, Kouč rozvoje osobnosti a NLP kouč jsou silně orientovány na praxi a trénink. Svým obsahem a poskytnutým know-how rámec standardních koučovacích výcviků přesahují. Všechny tři kurzy jsou akreditovány Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy jako rekvalifikace k profesi KOUČ  a dále jsou zastřešeny systém AKOR®.

Jaká je mezi kouči konkurence

Mnoho mých kolegyň a kolegů, si stěžuje, že koučů a kouček je moc, že konkurence je nekvalitní a bere jim zakázky. Tvrdí, že koučinkem se dnes uživí jen hrstka prvních a pro nikoho dalšího už zde není prostor.

Moje zkušenost je zcela jiná. Tvrdím, že dnešní doba potřebuje kouče a koučky víc, než kdy jindy a tato potřeba bude dále významně narůstat.

Jak uspět v osobním koučinku

Pokud chcete jako kouč (koučka) v praxi uspět, vyberte si v první řadě takový kurz či výcvik, který vás skutečně naučí koučovat.

Některé výukové programy věnují zbytečně velký prostor prázdné teorii (historie, teoretické koncepty…) na úkor praktických dovedností. Toto je pravděpodobně důvodem, proč se dnes 90 % mých spolužáků z většiny kurzů, které jsem absolvovala, koučinkem neživí.

Své dovednosti stavte jako puzzle nebo schody.

Doporučuji:

  1. Koupit si nejdříve kvalitní krátkodobý kurz.
  2. Otestovat si, jestli vám koučink dává smysl.
  3. Díky získanému know-how si vytvořit první klientelu a tím si vydělat na výcvik další.

PAMATUJTE, ŽE dobrého kouče či koučku z vás neudělá razítko, ale především kvalitní příprava a praxe.

To, co se naučíte, ihned praktikujte. Nečekejte na AŽ a na POTOM. Z tohoto úhlu pohledu nikdy nebudete dokonalí, protože vždycky budete mít pocit, že je tu ještě něco, co momentálně neumíte (váš obzor se bude neustále posouvat).

Předem si ujasněte, proč chcete koučovat a z toho následně odvozujte, kdo je vaše cílová klientela, jak ji můžete oslovit, a co pro to můžete udělat.

Vyberte si takový kurz, který vám s rozjezdem vaší praxe pomůže. Chtějte lektora (lektorku), který se koučinkem reálně živí.

MŮJ TIP PRO VÁS: neustále se zdokonalujte především v dovednostech aktivního naslouchání; budování raportu; kladení otevřených otázek a v neposlední řadě ve schopnosti své služby aktivně nabízet a prodat. Nemusíte být první, ani stejní jako ostatní, buďte však nejlepší v tom, co děláte právě vy.

Držím vám palce!

Chcete se stát koučem/koučkou?

Zaujala vás práce kouče a rádi byste se v této oblasti angažovali? Zúčastněte se mého praktického startovacího kurzu Kouč rozvoje osobnosti, který vám pomůže se na vaši kariéru připravit.

Chcete získat to nejlepší a nejefektivnější ze současné NLP a koučovací metodiky? Zúčastněte se mého exkluzivního kurzu NLP kouč a naučte se metodiku, kterou v ČR skutečně ovládá jen málokdo.

Těším se na vás!

Upozornění na nové články do e-mailu

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články na webech MarketaHamrlova.cz a Akor.cz a nové termíny kurzů po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

© Markéta Hamrlová | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby